Анна Пуцова

національна експертка Проєкту DECIDE

Воєнний освітній бюджет-2023. Буде нелегко, але ми впораємось!


Воєнний освітній бюджет-2023

Війна. Окупація. Укриття. Тривога. Це типовий набір слів, які з 24-го лютого додались до словника кожного українця. Події, що стоять за цими словами, страшні та мають вплив на всі сфери життя суспільства. Освіта не виключення.

 

Негативного впливу від війни, прогнозовано, зазнав і Державний бюджет України на 2023 рік. Скорочено значну частину видатків на гуманітарну сферу, зокрема деякі освітні програми взагалі фінансуватись 2023 році не будуть. Здогадались? Так, у 2023 році фінансування необхідних заходів для розвитку реформи Нової української школи не буде. Про конкретні причини такого рішення МОН можна лише здогадуватись, але факт залишається фактом. Окремою проблемою та біллю освітніх управлінців стала освітня субвенція. Яка скоротилась у порівнянні з минулим роком на 7,7 млрд грн.

 

Проте, давайте спробуємо зосередитись на позитивних деклараціях «освітнього бюджету – 2023». По-перше, з’явились нові статті! А саме субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – на облаштування безпечних умов в закладах загальної середньої освіти та придбання шкільних автобусів. По-друге, передбачено кошти на розвиток дистанційної освіти.

 

Пропоную проаналізувати саме новації «освітнього бюджету» – 2023.

Облаштування безпечних умов ЗЗСО (1,5 млрд грн)

Звісно, поки ми не маємо офіційного документа – порядку використання коштів державної субвенції – ми можемо лише фантазувати, на що можна буде витрачати 1,5 млрд грн місцевим управлінцям. Та все ж можна спробувати оцінити діяльність місцевих рад влітку і орієнтовно визначити заходи, на які могли б спрямовуватись кошти.

 

Найперше, що спадає на думку – це облаштування найпростіших укриттів. Для цього необхідно передбачити кошти на ремонтні роботи, закупівлю необхідного обладнання, меблів та приміщень для проведення уроків. Будемо відверті, на це потрібно не 1 млн грн для кожної школи – щоб довести все до ідеального стану, полагодити вентиляцію та зробити підвальні приміщення придатними для використання у мирний час як додаткових.

 

Враховуючи, що 1,5 млрд на все про все не закриє загальну потребу, то знову ж таки місцевим радам необхідно підготуватися дофінансовувати облаштування укриттів із власних бюджетів. Також давайте не будемо забувати, що безпека – це встановлена та функціонуюча система пожежної безпеки, наявність медичних кабінетів з необхідними медикаментами та фахівцями, робота кваліфікованих психологів.

 

Отже, у порядку використання коштів для облаштування безпечних умов у закладах загальної середньої освіти хотілося б бачити чітко сформульовані напрями фінансування. Це важливо, аби уникнути різночитань та великої кількості запитань у виконавців на місцях.

Придбання шкільних автобусів (1 млрд грн)

На жаль, кількість зруйнованих та пошкоджених закладів освіти сягнула понад 2000 шкіл. Зруйновані будівлі, серед іншого, забезпечували функціонування опорних шкіл – шкіл, які надавали послуги з освіти на багатолюдні мікрорайони в містах. Шкіл, які в радіусі 30 км були єдиними! Ми маємо усвідомити, що будівництво нових закладів може розтягнутись у часі, а забезпечення доступу до освіти відтерміновувати не варто, відверто, неможливо. Засновники закладів освіти відповідають за підвезення до шкіл і тому, я більш ніж впевнена, що закупівля автобусів відбудеться частково з місцевого бюджету та частково зі субвенції. Тобто рахунок державного бюджету, скоріше за все, 100% вартості автобуса не буде покрито. У контексті подібних майбутніх закупівель дуже б хотілось від Уряду чи профільних міністерств отримати чіткі критерії для закупівлі транспортних засобів. Так, існує ДСТУ 7013:2009, що пояснює, які характеристики повинен мати шкільний автобус. Проте, зазначеному стандарту більше 10 років і враховуючи можливості ринку, було б непогано переглянути деякі критерії. Наприклад, збільшити кількість пасажирів, аби автобус робив менше маршрутів.

 

Загалом, придбання шкільних автобусів є дуже важливим стратегічним заходом для подальшого впровадження реформи Нової української школи, точніше, старшої профільної школи. Очевидно, що мережа якісних ліцеїв повинна змінитись і для здобуття освіти за профілем старшокласникам необхідне буде підвезення.

Розвиток дистанційної освіти (150 млн грн)

Чесно кажучи, щоб повноцінно впровадити дистанційну освіту наразі необхідно виконати дуже багато умов. Замало просто купити ноутбуки вчителям. Необхідно вчителів заохотити до використання новітніх технологій, змінити філософію сприйняття дистанційної освіти. А ще – провести ґрунтовне дослідження серед учнів щодо можливості використання гаджетів та рівня опанування знань дистанційно. Проте, поки ми не побачимо порядку використання коштів призначених для розвитку дистанційної освіти важко здогадатись, про які саме заходи і предмети закупівлі може йти мова. Почекаємо, адже дедлайн затвердження даних документів – березень 2023 року.

 

Загалом, освітній бюджет 2023 може бути не остаточним. На жаль, війна триває і ми достеменно не знаємо, які події чекають нас попереду, як би нам не хотілось вже зараз отримати бажану Перемогу. А відтак управлінцям на місцях необхідно, готуючи місцеві бюджети, розуміти, що мають бути фонди для співфінансування державних програм та забезпечення офлайн доступу до освіти дітям.

 

Тримаймо освітній фронт і працюємо задля Перемоги!

Діліться в коментарях або приватних повідомленнях власним досвідом — найцікавіше ми опублікуємо тут та у професійній спільноті освітян в ФБ

 

Більше історій та блогів читайте в публікаціях нашого онлайн-ресурсу Освіта.Коментують експерти, який створено в межах DECIDE, що впроваджується ГО DOCCU та PH Zurich за підтримки Швейцарії.

 

#madewithswitzerland

Підписуйтесь на наш інформаційний дайджест!