Сергій Дятленко

Національний експерт проєкту DECIDE з розвитку демократичних освітніх систем в громадах

Умови трудового строкового договору не можуть погіршувати умови праці педагогічних працівників.

Отримав пенсію - підписуй строковий трудовий договір

Відповідно до абзацу третього частини другої статті 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» «педагогічні працівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, працюють на основі трудових договорів, що укладаються строком від одного до трьох років».

Зважаючи на цю норму закону з педагогічними працівниками закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, укладаються строкові трудові договори не залежно від того, коли за календарем настають ці дві умови.

Законодавець так виписав норму, що директор школи має обов’язково запропонувати перший строковий трудовий договір педагогічним працівникам цієї категорії. Інакше він потрапляє в патову ситуацію з пошуком підстави для звільнення. Строк цього першого договору, на відміну від тих, які укладалися до 1 липня 2020 року і не могли бути іншими ніж 1 рік, може бути в межах від 1 до 3 років.
ДО УВАГИ

Строк такого договору може бути і 1 рік 4 місяці чи 2 роки 6 місяців. Зазвичай договір укладається до завершення навчального року з огляду на залученість педагогічного працівника до проведення державної підсумкової атестації, видачі документів про освіту, проведення літніх пришкільних таборів тощо.

Отже, при досягненні педагогічним працівником пенсійного віку (перша умова укладання строкового трудового договору, передбачена ст. 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту») директор школи має попередити його про можливі зміни істотних умов праці шляхом видання відповідного наказу чи підготовки листа. В наказі/листі, з посиланням на абзац третій частини другої Закону України «Про повну загальну середню освіту», попередити відповідного педагогічного працівника про продовження трудових відносин на умовах строкового трудового договору та запропонувати строк договору (від 1 до 3 років).
ДО УВАГИ

В наказі/листі доречно додати позицію, згідно якої педагогічний працівник має попередити директора школи про отримання першої пенсії. Ця позиція має бути продубльованою в заяві на згоду педагогічного працівника.

У разі висловленої письмової згоди (на примірнику наказу/листа чи у вигляді заяви) строковий трудовий договір укладається після виконання другої умови, передбаченої ст. 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту», а саме, після виплати пенсії педагогічному працівникові. При цьому, термін дії такого договору має розпочинатися не раніше як через 2 місяці після попередження про істотні зміни умов праці.

Умови трудового строкового договору не можуть погіршувати умови праці педагогічних працівників.

Строковий трудовий договір найоптимальніше укласти в усній формі шляхом видання відповідного наказу директора. При цьому запис до трудової книжки не здійснюється.
ДО УВАГИ

Зразок наказу додається (завантажити наказ).

ЗРАЗОК

Назва закладу загальної середньої освіти

НАКАЗ

Дата Номер

Про зміну істотних умов праці

НАКАЗУЮ:

Відповідно до абзацу третього частини другої Закону України «Про повну загальну середню освіту» укласти строковий трудовий договір з ____ПІП____, ____посада___ з 1 жовтня 2020 р. до 30 червня 2022 р.

Підстава: заява (згода висловлена іншим чином) ____ПІП____, ____посада__ від 28.08.2020 р.


Директор школи

Завантажити версію для Word

Переведення з безстрокових на строкові трудові договори таким способом не передбачає розривання трудових відносин, зміни посади або умов праці. Відповідно, працівників не буде звільнено, вони продовжать роботу за строковим трудовим договором на визначений термін, це не вплине на виплати відпускних, оздоровчих тощо. Після закінчення строку договору, за домовленістю сторін, можуть укладатися наступні договори строком від 1 до 3 років.

У разі не отримання від працівника письмової згоди на продовження трудових відносин на умовах строкового трудового договору до визначеного у наказі/листі терміну, або у разі отримання від працівника письмової заяви про незгоду продовжувати трудові відносини на умовах строкового трудового договору, такого працівника має бути звільнено згідно з пунктом 6 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України з повним розрахунком та видачою трудової книжки.
ДО УВАГИ

Звільнення за пунктом 6 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України передбачає виплату вихідної допомоги у розмірі не менше середнього місячного заробітку.

Діліться в коментарях або приватних повідомленнях власним досвідом — найцікавіше ми опублікуємо тут та у професійній спільноті освітян в ФБ

 

Більше історій та блогів читайте в публікаціях нашого онлайн-ресурсу Освіта.Коментують експерти, який створено  в рамках DECIDE, що впроваджується ГО DOCCU та PH Zurich за підтримки Швейцарії.

 

#madewithswitzerland

Підписуйтесь на наш інформаційний дайджест!