Нещодавно громадськість сколихнув наказ Міністерства охорони здоров’я України №2205 від 25.09.2020 «Про затвердження Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти». Документ не лише визначає медичні вимоги щодо безпеки освітнього середовища, але також регулює й освітні процеси, зокрема, у розділі «Вимоги до освітнього процесу».
У новому документі перераховано цілу низку зобов’язань засновників закладів освіти, тобто зобов’язань органів місцевого самоврядування або засновників приватних закладів (оскільки в першому пункті зазначено, що вимоги Регламенту розповсюджуються на всі форми власності). Є обов’язки засновників, які перенесені з попередніх СанПінів, але є й нові, зокрема, забезпечення лабораторного контролю показників мікроклімату, рівня освітленості, вимірювань концентрації радону-222 у повітрі приміщень тощо.
Що ж зміниться для закладів освіти із набуттям чинності цього документу 1 січня 2021 року? Давайте проаналізуємо «цікавинки» Санітарного регламенту.
Цікавинка № 1. Стандарти розміщення парт
Пунктом 12 розділу 3 Регламенту визначено, що у разі розміщення робочих столів учнів рядами, необхідно розміщувати меблі у класній кімнаті прямокутної конфігурації з дотриманням таких відстаней:
між зовнішньою стіною і першим рядом робочих столів учнів – 0,6 – 0,7 м (в будівлях із цегли допускаються 0,5 м);
між рядами двомісних робочих столів учнів – не менше 0,6 м;
між III рядом робочих столів учнів і внутрішньою стіною або шафами, які стоять біля стіни, – не менше 0,7 м;
між переднім робочим столом учнів і демонстраційним столом – не менше 0,8 м;
від передньої стіни з класною дошкою до передніх робочих столів учнів – не менше 2,4 – 2,6 м;
від задніх робочих столів учнів до задньої стіни – не менше 0,65 м (якщо задня стіна зовнішня – не менше 1,0 м);
від задніх робочих столів учнів до шаф, які стоять вздовж заднього краю стіни, – не менше 0,8 м;
між столом педагогічного працівника і переднім робочим столом учнів – не менше 0,5 м;
найбільша відстань останнього місця від класної дошки – 9 м;
висота нижнього краю дошки над підлогою для учнів першого класу – 0,7 – 0,8 м; 2 – 4 класів – 0,75 – 0,8 м; 5 – 11(12) класів – 0,8 – 0,9 м.
Таким чином, для класу першачків з 30 учнів з 3 рядами (по 2 одномісні парти в ряду), вам знадобиться приблизно 7 метрів ширини класу та не менше 8 метрів довжини. Це не враховуючи, що треба виконувати вимоги реформи НУШ щодо різних зон.