Cергій Яцковський

експерт з місцевого самоврядування Проєкту DECIDE

Від 16 липня 2021 року всі кандидати на посаду директора ЗЗСО повинні надавати сертифікат про рівень володіння державною мовою


Чому територіальні громади мають внести зміни в Положення про конкурс на посаду директора школи?

Зміна підходів в системі загальної середньої освіти розпочалась із прийняттям у 2017 році Закону України «Про освіту» та була суттєво поглиблена після ухвалення Закону України «Про повну загальну середню освіту» у 2020 році. Однією із новел законодавства стало призначення на конкурсних засадах директора закладу загальної середньої освіти (ЗЗСО) за строковим трудовим договором (контрактом) терміном на 6 років і не більше 2-х разів. Цим же законом визначено й порядок, строки та умови проведення конкурсу на посаду директора ЗЗСО, а також вимоги до кандидатур (претендентів) на посаду директора школи.

 

Давайте більш детально поговоримо про ці вимоги.

 

У відповідності до абзацу третього частини другої статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту» МОН України видало Наказ від 28.03.2018 № 291 «Про затвердження Типового положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти». Цим положенням, зокрема, було передбачено виключний перелік документів, який подається кандидатами на посаду директора закладу загальної середньої освіти для участі у конкурсі:

✔ заява про участь у конкурсі з наданням згоди на обробку персональних даних відповідно до Закону України «Про захист персональних даних»;

✔ автобіографія та/або резюме (за вибором учасника конкурсу);

✔ копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;

✔ копія документа про вищу освіту не нижче ступеня магістра (спеціаліста);

✔ копія трудової книжки чи інших документів, що підтверджують стаж педагогічної діяльності не менше трьох років на момент їх подання;

✔ довідка про відсутність судимості;

✔ мотиваційний лист, складений у довільній формі.

ДО УВАГИ

Типовим положенням НЕ передбачено надання документу, що підтверджує володіння державною мовою. Але ж, як відомо, Закон України має вищу силу за наказ МОН! Тож враховуючи норми п.5, ст. 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16 січня 2020 року претендент на посаду директора ЗЗСО повинен надавати документ, що підтверджує вільне володіння державною мовою.

Хочеться доповнити, що МОН своїм листом від 20.05.2020 р № 119-264 «Щодо окремих питань проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти» фактично зазначило, що ключовою новелою процедури призначення керівника закладу загальної середньої освіти є врегулювання Законом переважної більшості процедурних питань, пов’язаних із проведенням конкурсу та призначенням його переможця на відповідну посаду. Таким чином, «Типове положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти», затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 28.03.2018 № 291, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2018 р. за № 454/31906, є чинним тільки в частині, що не суперечить Закону.

 

Наступним етапом змін до законодавства в сфері освіти стали окремі стали норми Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» ст. 10, які вступили в дію 16 липня 2021 року. Вони, зокрема, передбачають, що рівень володіння державною мовою особами, визначеними пунктами 1, 3, 4, 7, 9, 10, 13 частини першої статті 9 цього Закону, засвідчується державним сертифікатом про рівень володіння державною мовою (далі – державний сертифікат), що видається Національною комісією зі стандартів державної мови відповідно до цього Закону. Пункт 13 ст. 9 вищеназваного закону стосується й керівників закладів освіти всіх форм власності.

Отже, починаючи з 16 липня 2021 року кандидати на посаду директора ЗЗСО серед переліку документів повинні надавати державний сертифікат про рівень володіння державною мовою.

 

Оскільки відповідно до статті 19. Конституції України: «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України», усі територіальні громади мають врахувати дані новели та внести відповідні зміни в положеннях про конкурс на посаду директора ЗЗСО.

 

Експерти Проєкту DECIDE розширили Типове положення, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 28.03.2018 № 291. Ознайомитися із запропонованим нами проєктом Типового положення можна тут.

Діліться в коментарях або приватних повідомленнях власним досвідом — найцікавіше ми опублікуємо тут та у професійній спільноті освітян в ФБ

 

Більше історій та блогів читайте в публікаціях нашого онлайн-ресурсу Освіта.Коментують експерти, який створено  в рамках DECIDE, що впроваджується ГО DOCCU та PH Zurich за підтримки Швейцарії.

 

#madewithswitzerland

Підписуйтесь на наш інформаційний дайджест!