Про нові можливості для освіти в громадах Луганщини

23 червня 2020 року відбувся брифінг «Нові можливості для освіти в громадах», присвячений старту Швейцарсько-українського проєкту DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» в Луганській області.

Проєкт DECIDE покликаний сприяти стратегічному розвитку освіти Луганщини. Він націлений на створення нових можливостей для ефективного управління освітою регіону за участі громади. Мета проєкту DECIDE полягає у підтримці реформ в освіті та процесів децентралізації для розвитку в Україні ефективної системи управління освітою в громадах.
Проєкт стартує за підтримки Міністерства освіти і науки України, Міністерства розвитку громад та територій України, Луганської обласної державної адміністрації, Державної служби якості освіти України, Всеукраїнської Асоціації ОТГ.

DECIDE реалізується заради того, щоб:
– учні та учениці в Україні отримали рівний доступ до якісної освіти як в містах, так і в селах;
– громади навчилися управляти освітою ефективно та долучати громадян до прийняття рішень;
– школа стала освітнім центром громади – осередком демократії та прав людини.

DECIDE покликаний:
– підтримати регіони та громади у створенні нових демократичних моделей управління освітою;
– сприяти навчанню управлінців в регіонах і громадах розвивати систему освіти по-новому, керівників шкіл – управляти прозоро та демократично, а учителів – виховувати активних й відповідальних громадян;
– сприяти розвитку міжмуніципальної співпрацю громад в сфері освіти;
– залучити кращих українських та швейцарських експертів для розвитку системи якості освіти в Україні;
– сприяти розвитку механізмів національного діалогу щодо реформування освіти.

Проєкт буде безпосередньо спрямований на 16 громад у 4 регіонах (загальна чисельність охоплення населення складе приблизно 220 000 осіб, зокрема 46% чоловіків та 54% жінок). Практичний досвід, набутий у регіонах та громадах-партнерах, буде поширено в Україні.

Перша фаза Проєкту запланована на лютий 2020 року – січень 2025 року із загальним бюджетом у розмірі 4,4 млн. швейцарських франків (CHF).

Проєкт буде реалізовано Консорціумом у складі ГО «ДОККУ» та Цюрихського педагогічного університету (ЦПУ), де ГО «ДОККУ» – візьме на себе провідну роль. ЦПУ забезпечить міжнародну та швейцарську експертизи при розробці ефективних моделей управління освітою та буде стратегічним консультативним партнером з демократизації систем освіти.

Асоціація ОТГ та інші провідні організації громадянського суспільства (ОГС), що працюють у сфері децентралізації та залучені до впровадження реформ освіти, виступатимуть в ролі стратегічних національних партнерів впровадження DECIDE.

У Луганській області проєкт працюватиме над розвитком ефективного управління в регіоні в цілому та у громадах-партнерах. Проєкт безпосередньо буде реалізовуватись у 4 об’єднаних територіальних громадах Луганської області.

Планується залучити сільські/селищні та міську громади. Головним критерієм відбору громад буде їх бажання та готовність докорінно змінити освіту громади, залучати громадян до активної участі у її розвитку.

Ілона Постемська, національна координаторка програм Швейцарського бюро співробітництва в Україні:
«Швейцарія підтримує Україну на шляху до утвердження цінностей демократії та прав людини. Саме тому Швейцарія прагне зробити свій внесок у такі важливі інституційні реформи як реформа освіти та децентралізація, а також сприяти соціально-економічному розвитку регіонів.

Швейцарсько-український проєкт DECIDE реалізується в Україні за підтримки Швейцарії, представленої Швейцарською агенцією розвитку та співробітництва (SDC).

Він покликаний створювати нові можливості для стійкого розвитку області, сприяти створенню можливостей розвитку освітньої мережі регіону», – зазначила Ілона Постемська.

«Швейцарія має позитивний досвід демократичного управління освітою. Вже багато років громадяни Швейцарії долучаються до формування та реалізації освітньої політики на рівні громад, створення системи управління якістю освіти тощо. Упевнені, що швейцарський досвід буде важливим для розбудови нової освіти Луганщини – освіти рівних можливостей», – підкреслив Рольф Голлоб, керівник групи стратегічних експертів, професор Цюрихського педагогічного університету.

Наталія Протасова, директорка Проєкту DECIDE, голова ГО DOCCU зазначила: «Проєкт DECIDE розпочинає свою діяльність у Луганській області у час активної фази реалізації важливих реформ в Україні – реформ освіти та децентралізації. Наша мета – створити на рівні регіону можливості для розвитку освіти, а також сприяти рівному доступу до якісної освіти. На нас чекає велика робота. Тому ми з приємністю хочемо відмітити партнерів, які на рівні області з готовністю долучилися до реалізації такої амбітної мети. Це і Луганська обласна державна адміністрація, і Державна служба якості освіти, наші партнери з Всеукраїнської Асоціації об’єднаних територіальних громад, представники органів управління освітою регіону, громади та школи Луганщини».

DECIDE у Луганській області це:
– нові можливості для розвитку фахової спільноти керівників і працівників органів управління освітою в громадах;
– інноваційні навчальні курси, програми, освітні онлайн інструменти з розвитку місцевого самоврядування та демократії;
– нові практичні інструменти залучення громадян до управління освітою;
– гранти для громад на реалізацію соціальних проєктів, ініційованих учнями;
– підтримка реформи НУШ;
– через впровадження нових тренінгових програм з демократії та прав людини для майбутніх учителів;
– через підтримку системи підвищення кваліфікації вчителів та керівників шкіл в усіх регіонах України.

Під час заходу також виступили: Юрій Стецюк, директор Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації, Валентина Полторак, менеджерка Проєкту DECIDE, заступниця голови ГО DOCCU, Ольга Терент’єва, регіональна координаторка Проєкту DECIDE у Луганській області, Валентина Полтавець, виконавчий директор Асоціації ОТГ.

На заході були присутні представники об’єднаних територіальних громад, освітяни, представники Луганської обласної державної адміністрації та представники ЗМІ.

Отримати додаткову інформацію Ви зможете у Ольги Терент’євої, регіональної координаторки Проєкту DECIDE у Луганській області за телефоном (099) 0384457, terentieva.olha@gmail.com.

Захід організовано Швейцарсько-українським проєктом DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» за підтримки Швейцарії, Міністерства освіти і науки України, Міністерства розвитку громад та територій України, Луганської обласної державної адміністрації.

Більше інформації про проєкт DECIDE на https://decide.in.ua/
https://www.facebook.com/decideUA
https://decide.in.ua
https://doccu.in.ua
https://www.facebook.com/doccuUA/

Джерело: https://tribun.com.ua

Переглянути більше новин