Сільські селищні та міські ради можуть утворювати Центри професійного розвитку педагогічних працівників

Сергій Дятленко, національний експерт Проєкту DECIDE з розвитку демократичних освітніх систем в громадах

Сьогодні, 29 липня, Уряд затвердить Положення про Центри професійного розвитку педагогічних працівників. Його чекали на місцях щоб розпочати зрештою створення цих Центрів на заміну методичним службам у всіх їх багатоликих проявах, що передбачено пунктом 5 Прикінцевих і перехідних положень закону України «Про повну загальну середню освіту».

Найважливіше, що у прийнятому положенні, за результатами громадського обговорення, зникли цифрові обмеження, які регулювали можливості створення Центрів. Однак, про все по порядку.

Центр створюється органом місцевого самоврядування відповідно до потреб територіальної громади. Декілька засновників можуть прийняти рішення про спільне утворення Центру. Сільські селищні та міські ради можуть утворювати Центри, забезпечувати та організовувати їх роботу відповідно до Закону України «Про співробітництво територіальних громад».

Тобто, щодо створення Центрів у органу місцевого самоврядування відкриті всі можливості: самому створювати, у складчину, чи користуватися послугами Центрів, створених сусідами.

Центр має бути юридичною особою, що утворюється як бюджетна установа.  Засновник розробляє та затверджує установчі документи та визначає територію обслуговування.

Основними завданнями Центру є сприяння професійному розвитку педагогічних працівників, їх консультування та психологічна підтримка. І вся його діяльність спрямовується виключно! на виконання цих завдань. В положенні так і прописано «Центри не можуть виконувати завдання, не передбачені цим положенням та іншими актами законодавства». І установчими документами вже не вдасться розширити повноваження на звичну «методичну роботу». Залишається таку роботу (олімпіади, конкурси, ЗНО, документи про освіту, освітня статистика тощо) перекласти на орган управління освітою, додавши при цьому до його штату кілька одиниць, в залежності від обсягів роботи.

Штатний розпис Центру передбачає педагогічні посади керівника, консультанта й психолога. А ще не педагогічні – бухгалтера та працівників, які виконують функції з обслуговування. Скільки потрібно посад консультантів, психологів, бухгалтерів та працівників з обслуговування вирішує засновник.

На посади педагогічних працівників можуть претендувати ті, хто вільно володіє державною мовою! має вищу педагогічну освіту не нижче магістра та 5 років педагогічного та/або науково-педагогічного стажу. Всі педагогічні посади заповнюються переможцями конкурсу, отже, засновнику потрібно в першу чергу готувати та затверджувати положення про конкурс.

Фінансує Центр засновник, а контроль за дотриманням законодавства здійснює орган управління освітою облдержадміністрації. За таких норм Центри будуть зовсім незалежними від місцевих органів управління освітою.

Оце і все з головного. Все інше – деталі. Вже можна розпочинати процедуру створення Центрів професійного розвитку педагогічних працівників, шляхом реорганізації науково-методичних (методичних) установ (центрів, кабінетів), не забуваючи при цьому ліквідувати також посади методистів в інших структурах, наприклад, органах управління освітою. Бо, визначений законом термін «до 1 вересня 2020 року» ніхто не змінював.

Є ще один нюанс. Закон «Про повну загальну середню освіту» передбачає створення міських та районних Центрів професійного розвитку педагогічних працівників, маючи на увазі старі райони, які існували на момент прийняття закону. Однак, зважаючи на те, що на сьогоднішній день Верховна рада України прийняла постанову «Про утворення та ліквідацію районів», а розпорядженнями Кабінету Міністрів України затверджені перспективні плани формування територій громад всіх областей України, створення районних (у розумінні районів, яких не буде) Центрів вважаю за не потрібне. Водночас саме положення вже додає до переліку можливих засновників сільські та селищні ради.

Більше новин за посиланням: https://decide.in.ua/osvita_comentari_ekspertiv/

Переглянути більше новин