Загалом з березня 2025 року вже понад 500 громад по всій Україні отримали консультаційну підтримку від експертів проєкту.
У грудні 2025 року наша експертна команда – Юрій Орел, Алла Бондар та Олена Гуленко, – провела низку консультацій у 7 територіальних громадах Житомирської області: Бердичівській, Андрушівській, Коростенській, Малинській, Коростишівській, Брусилівській та Чоповицькій, а також у трьох громадах Київської області: Дмитрівській, Борщагівській і Гостомельській. У зустрічах взяли участь представники місцевої влади, депутати, освітяни, учні та їхні батьки.
Експерти роз’яснили, які управлінські рішення місцеві ради мають ухвалити вже сьогодні, щоб у найближчій перспективі забезпечити трансформацію мережі закладів загальної середньої освіти відповідно до вимог чинного законодавства.
Серед ключових питань, які сьогодні турбують громади, такі:
- як формувати профілі навчання у академічних ліцеях;
- як підготувати договори про міжмуніципальне співробітництво;
- як правильно підійти до процесу зміни типу закладу освіти, пройти ліцензування та всі необхідні юридичні процедури;
- які переваги матиме відокремлення старшої школи.
Так, Коростенська громада вже має розвинену освітню інфраструктуру та достатній учнівський контингент для створення академічного ліцею. Йдеться про понад 8 тисяч учнів і учениць, що зумовлює потребу в подальшій оптимізації освітньої мережі та чіткому управлінні процесами припинення набору до 10-х класів у закладах, які будуть перепрофільовані в гімназії.
Деякі громади — як от Андрушівська або Малинська — навпаки, розглядають можливості міжмуніципального співробітництва із сусідніми громадами для відкриття на своїй території одного сучасного ліцею.
У Коростишівській громаді також виважено підійшли до питання створення мережі академічних ліцеїв, з урахуванням демографічної ситуації, можливостей кадрового й матеріально-технічного забезпечення, Визначили один ліцей № 1 імені Густава Олізара, до якого вже зараз на навчання підвозять учнів із сусідніх громад.
А в Бердичівській громаді в обговореннях взяли участь понад 300 учасників — це рекорд серед усіх заходів, які провела команда макрорегіону. Попри те, що в освітній мережі громади першочергово було запропоновано створення 4 ліцеїв, громада працює над формуванням одного потужного закладу на базі Ліцею №4, що дозволить мати достатню кількість учнів на паралелі, забезпечити для них широкий спектр профілів з усіх 3 кластерів та курсів за вибором.
«Загалом реформа старшої профільної школи викликає жвавий інтерес та й певні побоювання, адже в процесі впровадження виникає чимало практичних запитань. Під час зустрічей експерти пояснили, як опорні заклади і далі функціонуватимуть на базі гімназій, як організувати підвезення учнів до ліцеїв, а також надали відповіді на питання, що найбільше хвилюють батьків — насамперед щодо профілів навчання та особливостей освітніх програм», — зазначила Алла Краснокутська, начальник відділу освіти виконавчого комітету Коростенської міської ради.
Попри різний рівень готовності до запуску старшої профільної школи, усі громади прагнуть розібратися в процесі та ухвалювати зважені рішення, керуючись нормами чинного законодавства та реальною ситуацією на місцях.
Якщо ваша громада також зацікавлена в експертній консультації, заповніть коротку форму за посиланням.
Ми зв’яжемося з вами, щоб узгодити зручний час і формат зустрічі.
Щоб переглянути фотогалерею, натисніть на фото.









